Crackli Yazılım Kullanmak Ne Kadar Güvenli?

Crackli Yazılım Kullanmak Ne Kadar Güvenli?

Views: 8
Read Time:2 Minute, 35 Second

Crackli Yazılımlar Kullanmak Güvenli mi?

Crackli yazılımlar, dünya genelinde çok popülerdir aslında. Size para vermeden sınırsız ve ful yetkili yazılım kullanma imkanı sunar. Peki ya gerçekten böyle midir?

Kırılmış yazılımların size sunduğu özelliklerin yanı sıra, aslında sizden çok şey alır. Bir nevi programı para vermeden satın alırsınız. Yazılımı kıran kişi, parayla satın alamayacağınız şeyler götürebilir bilgisayarınızdan. Bunların başında emekleriniz geliyor.

Mesela crackli yazılım, bilgisayarınızdaki kritik bilgilerinizi, yazılımı kıran kişiye iletiyor olabilir. Veya bilgisayarınıza zarar vererek aylarca uğraşıp ürettiğiniz projelerin birden yok olmasını sağlayabilir. Veya bilgisayarınızı, çeşitli siber saldırılarda kullanabilir. Bilgisayarınızı kullanarak kripto para kazanabilir. Veya, bilgisayarınızı yavaşlatabilir, donanım parçalarını olduğundan fazla yorarak, ilerleyen zamanlarda bilgisayarınızın donanım parçalarının eskimesine, bozulmasına veya yavaşlamasına sebep olabilir.

Eğer lisans ücreti vermezseniz, bu tarz şeyler yaşayabilirsiniz.

Empati Kuralım!

Varsayalım ki bir programın güvenlik açığını buldunuz, yazılımı sınırsız kullanabilecek duruma getirdiniz. Veya sınırsız bir şekilde kullanılacağına dair görsel koydunuz, uyarıları gizlediniz vesaire.

Bu tarz durumlarda, bu özelliği ücretsiz bir şekilde yayınlar mısınız? Yoksa bu özellikten yüklü miktarda para mı kazanmak istersiniz?

Genellikle 2. teklif, bu tarz açık bulanlara cazip geliyor ve güvenlik açığının yanına ufak kod parçaları da ekliyorlar. Kendi işlerine yarayabilecek türden kodlar. Mesela bu kodlar bilgisayarınızdan veri sızdırabilecek tarz kodlar olabilir. Veya bilgisayarınıza uzaktan bağlanabilecek tarz kodlar da olabilir. Bu seçenekler tamamen güvenlik zafiyetini bulan kişinin isteğine bağlı değişkenlik gösterebilir.

Empatiye Devam Edelim…

Varsayalım ki bir yazılımcısınız ve güzel bir yazılım geliştirdiniz. Bu yazılımı geliştirirken, çok fazla emek harcadınız. Bu yazılım üzerinden para kazanmak istiyorsunuz, tek işiniz bu yazılım. Belki bu yazılım aracılığıyla kazanacağınız parayı evinize götürecek, ailenize bakacaksınız.

Düşünün birileri yazılımınız üzerinde bir güvenlik zafiyeti tespit etti, ve bu zafiyeti kullanıyor. Bu zafiyet yüzünden belki yüzlerce müşterinizi kaybediyorsunuz. Bu, sizin maddi durumunuzu da haliyle zorluyor.

Bu durumda ne düşünürdünüz?

Crack Yazılıma Hayır!

Hem geliştirici, hem kullanıcı tarafından bakıldığı zaman, oldukça kötü sonuçlar doğuruyor. Kırılmış yazılımlar, aslında sanıldığı kadar güzel değiller.

Peki Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

  • Öncelikle lisans satın almalısınız. Mesela Active Directory yapısını test etmek istiyorsunuz. Bunu test edebilmeniz için Windows Server 2016 veya 2016 lisansına ihtiyacınız var. Microsoft un resmi internet sitesinden fiyatlara baktığınız zaman, oldukça uçuk fiyatlar çıkıyor karşınıza. 1000$, 2000$, 3000$ gibi oldukça yüksek fiyatlar çıkıyor. Öğrencisiniz, bu lisansı alma durumunuz haliyle yok.
    Bu gibi durumlarda kutu lisanslar satın alabilirsiniz. Mesela Google a “windows server 2016 lisans satın al” yazdığınızda, size tek kullanımlık, 100 – 150 TL gibi fiyatlara lisanslar çıkıyor. N11, Gitti Gidiyor gibi sitelerden güvenli ve ucuz bir şekilde tek kullanımlık lisans anahtarlarını temin edebilirsiniz.
  • Yazılımın resmi sitesinden indirme yapmaya özen gösterin. Satın aldığınız lisans anahtarını kullanın ve lisanslama için farklı herhangi bir yazılım kullanmayın.
  • Ve bu tarz tehlikelerden korunmak için mutlaka güncel, lisanslı bir antivirüs yazılımları kullanın.

Oyunlar için Tavsiyeler

Steam, Origin gibi platformlarda istediğiniz oyunlar çok pahalı olabilir. Özel günleri bekleyin. Özel günlerde çok ciddi indirimler olabiliyor. Veya oyunun lisans anahtarını satın almak için güvenilir mağazaları kullanabilirsiniz. Mesela Humble Bundle, oldukça büyük bir şirket ve Steam ürünlerini oldukça ucuza satın almanıza olanak sağlıyor. Bu tarz güvenilir kaynaklar araştırarak, oyun platformundaki fiyattan daha ucuza lisans anahtarı satın alabilirsiniz. Satın aldığınız oyuna ömür boyu erişirsiniz, ufak ücretler ödeyerek oyununuzu yeni versiyonuna güncelleyebilirsiniz.

Güvenli günler dilerim.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir