İçeriğe geç
Ana sayfa » Genel » Safetica Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Safetica Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Safetica Nedir?

Safetica, şirket içerisindeki çalışanların, isteyerek veya istemeden şirket verilerini dışarıya çıkartmasını kontrol altında tutmaya veya engellemeye yarayan DLP yazılımıdır.

Safetica, temelde 5 ana modülden oluşmaktadır.

Auditor

Kullanıcıların, bilgisayarlarında yaptıkları tüm işlemleri kapsamlı olarak kayıt altına alan, ileriye yönelik bu kayıtları görmenize olanak sağlayan modüldür. Bu modül ile kullanıcıların aşağıdaki durumlarda yaptıkları tüm işlemleri görebilirsiniz.

 • Uygulama hareketleri (Hangi uygulamada kaç dakika zaman geçirmiş)
 • Website hareketleri, websitelerde geçirdiği vakit
 • E-Posta hareketleri (Outlook ve Thunderbird ile entegre oluyor)
 • Tüm dosya işlemleri (Oluşturduğu, taşıdığı, sildiği, gibi bilgiler)
 • Printer takibi (Hangi yazıcıdan kaç çıktı almış, aldığı çıktının ismi gibi bilgiler)
 • Ağ üzerindeki yükü, Upload ve Download olayı
 • Aygıt takibi (Taktığı veya çıkardığı aygıtlar, üreticileri, seri numaraları gibi veriler)
 • Trendler (En çok haber sitelerinde vakit geçiren kullanıcılar, en çok oyun oynayan kullanıcılar gibi)

Supervisor

Bu kısımda ise, aşağıdaki işlemleri kontrol edebiliyorsunuz.

 • Web Control
  Standart web kontrol olarak düşünülebilir. Kategori bazlı veya adres bazlı olarak kullanıcların websitelere girişini engelleyebiliyorsunuz.
 • Uygulama Kontrolü
  Kategori bazlı olarak uygulama engellemesi yapabilirsiniz.
 • Yazıcı Kontrolü
  Kullanıcıların, günlük, haftalık veya aylık olarak hangi yazıcıdan kaç tane çıktı alabileceklerini ayarlayabileceğiniz kısımdır. Kullanıcı bazlı olarak kota koyabilirsiniz.

DLP

Bu kısımda ise, kritik verilerinizi Safetica ya tanıtarak, hangi durumlarda kritik verilerinizin dışarıya çıkartılabileceğini, veya dışarıya çıkartılmayacağını belirlersiniz.

 • Safetica veri etiketleme ile, File sunucunuzdaki verileri Safetica ya kritik veriniz olarak tanıtabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bir uygulamayı tanıtarak bu uygulamadan üretilecek çıktıların etiketlenmesini veya bir web platformunu tanıtarak bu web platformundan indirilecek verilerin de etiketlenerek takip edilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Etiketlediğiniz verilere DLP kuralları yazarak, çeşitli kanallar aracılığı ile dışarıya çıkartılmasını izleyebilir veya direkt olarak engelleyebilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra, USB kontrol, ağ yolu engelleme / izin verme, Güvenli bölge tanımlayarak verilerinizin güvenli bölgeler aracılığı ile transfer edilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra, güvenli bölgedeki aygıtlarınızı Microsoft un BitLocker teknolojisi ile şifreleyerek, aygıtlarınızın çalınması durumunda, aygıtı çalan kişi içindeki verileri okuyamayacağı için, yine verileriniz güvende kalacaktır.

Uyarılar / Raporlar

İki modül, tek başlık altında toplanmıştır.

 • Raporlar Modülü
  Safetica, bu modül sayesinde, şirket içerisinde neler olup bittiğini kapsamlı olarak gösteren bir rapor sunar size. Bu rapor, isterseniz mail olarak gelebilir, Safetica tarafından bir yola otomatik olarak kaydedilebilir. Raporlar PDF ve Excel olarak gelecektir. İsterseniz günlük, haftalık, aylık gibi tetiklemeler yapabilirsiniz.
 • Uyarı Modülü
  Bu modül, veriniz dışarıya çıkartıldığı zaman veya dışarıya çıkartılmaya çalışıldığı zaman anlık olarak bilgilendirileceğiniz modüldür aslında. Bilgilendirmeler mail üzerinden yapılmaktadır.

Web Safetica

Web Safetica, tüm verileri, Safetica sunucusuna RDP (Remote Desktop Protocol) bağlantısı yapmadan, yerel ağda iken herhangi bir aygıttan anlık olarak kontrol etmenize olanak sağlayan bir platformdur.

Yayın Safetica yerel sunucusundan yapılır. Yöneticiler tabletten telefondan veya herhangi bir bilgisayardan şirketinin içerisinde neler olup bittiğini anlık olarak takip edebilir.

Safetica Hakkında!

Menşei: Çek Cumhuriyeti
Türkiye Distribütörü: Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş.
Teknoloji Ortaklığı: ESET ve Fortinet ile Teknoloji ortağı
Gartner Raporu: Gartner tarafından tanınıyor.
K.V.K.K. Uygunluğu: K.V.K.K. %60 – %70 oranında karşılamaktadır.

Safetica yazılımı bu şekildedir. Bu yazılım hakkında daha kapsamlı bilgi almak, POC çalışması yapmak için aşağıdaki adresten benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir